Чернігівська центральна районна бібліотека

(м.Чернігів, вул.Шевченка, 183)


Городня Марія ВасилівнаГородня Марія Василівна- провідний методист ЦБС Притиковська Лариса Михайлівна - бібліотекар ІІ кат.Притиковська Лариса Михайлівна - бібліотекар ІІ категорії Наталія ШуригаШурига Наталія Семенівна - редактор

Мірошник Тетяна Адамівна - провідний бібліотекар

Колозіна Наталія Владиславівна - методист

Милиця Валентина Степанівна - бібліотекар ІІ кат.

Відділ обслуговування ЦРБ

(смт М.-Коцюбинське, вул. Миру, 1)

Шовкун Інна Володимирівна - завідуюча відділом обслуговування

Олена СердюкСердюк Олена Вікторівна - бібліотекар ІІ категорії Шовкун Інна Володимирівна Шовкун Інна Володимирівна - завідуюча відділом обслуговування


Центральна районна дитяча бібліотека

(смт М.-Коцюбинське, вул. Садова, 60)

Полевик Галина МиколаївнаПолевик Галина Миколаївна - заступник директора ЦБС по роботі з дітьмиСвириденко Світлана МиколаївнаСвириденко Світлана Миколаївна - бібліотекар І категорії


Олишівська селищна бібліотека філіал

(смт Олишівка, вул. Чернігівська, 6)

Тетяна Шеремет із ОлишівкиШеремет Тетяна Іванівна - завідуюча філіалом


Седнівська селищна бібліотека-філіал

(смт Седнів, вул Козацька, 4)

Фрол Євдокія Миколаївна - завідуюча філіалом

З історії СЕДНЕВА відомо, що в 1898 році відкрито земську бібліотеку у приміщенні волосного управління, попечителем бібліотеки обрано Федора Андрійовича Лизогуба, бібліотекар – учитель Павло Михайлович Костюк. У 1907 р. розпочав свою роботу народний будинок, де молодь влаштовувала вистави, концерти, а з часом тут розмістились музей та бібліотека. У 1919 р. засновано Седнівську районну бібліотеку, відкрито хату-читальню. В 1922 р. книгозбірню перенесено до приміщення земського училища. Костянтин Семенович Шимко завідував хатою-читальнею в 1926 році. В 1971 році, за даними „Статистических сведений о деятельносьти библиотек", в селищі працювало: 5 бібліотек (спільний фонд 26 тисяч примірників), 2 клуби, широкоформатний кінотеатр, лекторська група товариства „Знання" (20 чоловік).

Від 1982 року філіалом завідує Фрол Євдокія Миколаївна, яка отримала базову освіту в Ніжинському культосвітньому училищі.

В Седневі народився відомий бібліотекознавець і бібліограф, професор Балика Дмитро Андрійович (1894-1971). Відомо, що він навчався в реальному училищі.

На початок 2015 року загальний фонд бібліотеки складає 10,9 тис. примірників, послугами бібліотеки користується 800 жителів громади.


Андріївська сільська бібліотека-філіал

(с.Андріївка, вул.Радянська, 171)

Панченко Ірина Олександрівна - завідуюча філіалом

В АНДРІЇВЦІ перша народна книгозбірня, заснована у 1918 році, існувала на кошти політпросвіти, книги видавалися безплатно. При книгозбірні була читальня, яка в 1924 році підпорядковувалася сільбуду. На початок 1922 року в селі діяли бібліотека, театр, культурно-освітній гурток.

Витоки просвіти сягають 1931 року, коли в приміщенні сільської школи було відкрито хату-читальню.

Після війни, в 1948 p., бібліотека відновила роботу, як сільська. Фонд становив 1500-2300 екземплярів. В основному це були незначні централізовані надходження та книги, подаровані жителями села. Таким чином, бібліотека зростала і міцніла. Бібліотекарем працювала Мнівець Уляна Іллівна – освічена, добра і привітна жінка.

Після війни село ще довго жило без радіо, без телевізорів. Тому люди багато читали, створювалися навіть черги за певними книгами, журналами чи газетами. Діяли всілякі форми пересувок – мобільного обслуговування, а в хаті Чугуй Марії Трохимівни утворилася хата-читальня, де проводилися голосні читання, різні бесіди і вечорниці. З 1955 року фонд почав зростати, порівняно з 1950 – збільшився удвічі.

Майже 40 років – з 1955 по 1991 – завідувала бібліотекою Сиза Марія Семенівна, за бездоганну працю нагороджена багатьма почесними грамотами, медаллю „Ветеран праці". 1994 року стафету прийняла Номерчук Олена Вікторівна, випускниця Ніжинського культосвітнього училища. Нині керує закладом Панченко Ірина Олександрівна.

Загальний фонд бібліотеки (2015 р.) складає 9 тис. примірників друкованих видань, а послугами бібліотеки щорічно користується більше 500 жителів села.


Анисівська сільська бібліотека-філіал

(с.Анисів, вул. Герасименка, 24)

Татаренко Валентина ІллівнаТатаренко Валентина Іллівна- завідуюча філіалом

В історії села АНИСІВ є згадки про відкриття хати-читальні у 1918 році. В грудні 1930 року в Анисові відкрито району бібіліотеку з фондом 389 екземплярів. Перший бібліотекар – Яків Максименко. У 1941 році Анисів зайняли окупаційні нацистські війська, зруйнували і спалили церкву, школу, бібліотеку і весь книжковий фонд.

Після війни бібілотеку відкрито в приміщенні колгоспної контори, а в 1962 році закінчилося будівництво нововго Будинку культури, в якому розмістилася і сільська бібліотека для дорослих та дітей з фондом 12 тисяч томів.

1963 рік пам'ятний тим, що 73-річний колишній зоотехнік Федір Денисович Лесун та його дружина Омеляна Федорівна влаштували у себе на квартирі бібліотеку для всіх бажаючих.

З 1975 року завідує сільською бібліотекою Татаренко Валентина Іллівна, яка закінчила Ніжинське культосвітнє училище.

На початок 2015 року загальний фонд бібліотеки сягає 12,6 тис. примірників, яким щороку користується понад 700 жителів Анисівської громади.



Боромиківська сільська бібліотека-філіал

( с.Боромики, вул. Механізаторів, 2)

У БОРОМИКАХ перша бібліотека, разом із сільським клубом, була розташована в селі Снов'янка у бригадній хаті з земляною долівкою, критій соломою. В хаті стояла невелика шафа з книжками, брошурами та журналами – близько 600 екземплярів. По закінченні у 1953 році будівництва сільського клубу в його приміщенні було виділено одну кімнату для бібліотеки.

Випускниця Ніжинського культосвітнього училища Дігтяр Олександра Василівна взялась за справу просвітництва односельців і працювала в бібліотеці 40 років. Протягом 60-х – 70-х років книгозбірня переїжджала в різні приміщення, доки не закінчилось будівництво нового Будинку культури і бібліотеки. Наступницею Олександри Василівни на посаді завідуючої закладом стала її донька Харченко Зінаїда Олександрівна, яка працює й понині.

Загальний фонд бібліотеки складає понад 9,5 тис. примірників, яким щороку користується 300 чоловік.

Харченко Зінаїда Олександрівна- бібліотекар І категорії



Брусилівська сільська бібліотека-філіал

(с.Брусилів, вул. Жовтнева, 1-а)

Капран Світлана ІванівнаКапран Світлана Іванівна

Створення першої бібліотеки у БРУСИЛОВІ датується 1919 роком, коли село було частиною Седнівської волості. Книжки розмістилися у конфіскованому приміщенні, опікувався ними і читачами Шараток Іван Харитонович. Перший сільбуд, зі слів старожилів, знаходився у 1935 році в конфіскованому будинку, ним завідував, а також виконував обовязки бібілотекаря Білоус Василь Євтухович. Під час нацистської воєнної окупації робота закладу припилилася, фонд сильно постраждав. Відновлення бібліотеки розтягнулося на чотири післявоєнні роки – 1945-1949. В той час працювала бібліотекарем Педь Уляна Романівна.

Нині діючий Будинок культури відкрито в 1960 році, до нього переїхала і книгозбірня. Бібліотечні працівники стали активними учасниками драматичного гуртка, жіночого вокального ансамблю, і до цього часу залишаючись в центрі культурного життя села. З 2005 року бібліотекарем працює Капран Світлана Іванівна.

За статистичними даними 2015 року фонд бібліотеки налічує 6,9 тис. примірників, протягом року послугами книгозбірні користується 600 жителів села.

Капран Світлана Іванівна - завідуюча філіалом



Ведильцівська сільська бібліотека-філіал

(с.Ведильці, вул. Центральна, 26-а)

В 1920 році, коли село ВЕДИЛЬЦІ належало до Пакульської волості, жителі відвідували першу хату-читальню, де господарював Тарасенко Павло Маркович. Нове приміщення колгоспного будинку колективіста разом з бібліотекою збудувалося у 1934 році.

Напередодні війни фонд бібліотеки складали 3500 екземплярів книг. Після повного розорення бібліотеки під час нацистської окупації її робота відновилась лише в 1952 році, згідно з рішенням М.-Коцюбинського виконкому районної ради від 1.02.1952 № 68 „Про розширення мережі культосвітніх закладів в районі". Старе приміщення сільради було використане для книгозбірні, на її оновлювлення немало праці поклали спочатку Солобай Н.С, а потім Ширай Єфросинія Василівна.

З 2002 року бібліотекою-філією ЦРБ завідує Богуш Катерина Пантеліївна, фахівець з вищою освітою – закінчила Київський державний інститут культури, а в бібліотечній системі району працює з 1974 року.

Фонд друкованих видань бібліотеки складає 12,8 тис. примірників, а її послугами щороку користується 500 чоловік.

Богуш Катерина Пантеліївна - завідуюча філіалом



Дніпровська сільська бібліотека-філіал

(с.Дніпровське, вул. Радянська, 67)

Будинок культури в ДніпровськомуБудинок культури в ДніпровськомуПамятник Миколі Святоші в ДніпровськомуБК в Дніпровському знаходиться біля памятнику Миколі Святоші В Дніпровській бібліотеці-філіаліСільська бібліотека знаходиться на другому поверсі БК

У 1952 році село ДНІПРОВСЬКЕ ще мало назву Навози і відносилось до М.-Коцюбинського району. Цим роком датується і відкриття першої бібліотеки в селі – в приміщенні контори колгоспу, з первинним фондом 400 примірників. Тоді читачів обслуговував Заїка Петро Максимович, але його забрали в армію і бібліотека деякий час послуг не надавала. Того ж року благородну справу взяла в свої руки Новик Марія Свиридівна і віддала їй більше двадцяти років. Наступний бібліотекар – Корінь Ольга Григорівна, працювала до 1997 року. За книгами приходили не лише жителі Навозів, а й прилеглих хуторів. Фонд щороку збільшувався, а в нове приміщення Будинку культури бібліотека переїхала у 1987 році.

Першу бібліотеку в ПОВИДОВІ, що відносться до Дніпровської територіальної громади, було відкрито в 1972 році. Це була одна кімната у старій школі. Облаштовувала бібліотеку все та ж Новик Марія Свиридівна – робила ремонт, ліпила грубку, стелила підлогу. Книги у невеликій кількості надходили з Михайло-Коцюбинської та з районної бібліотек. Інше (пристосоване) приміщення книгозбірня отримала в 1995 році. Нині жителів обох сіл обслуговує Кравченко Марія Василівна, випускниця Ніжинського культосвітнього училища.

За статисти стичними даними 2015 року фонд бібліотечних закладів складає 15,4 тис. примірників та має більше 500 користувачів.

Кравченко Марія Василівна - завідуюча філіалом



Довжицька сільська бібліотека-філіал

(с. Довжик, вул.Чернігівська, 2-а)

1897 рік в історії ДОВЖИКА позначений відкриттям бібліотеки в новозбудованому приміщенні земської школи. В 1920 році колишня казарма для працівників заводської стайні ремонтується і пристосовується для народного будинку і театру. Очевидно, була при ньому й хата-читальня, типова для тих часів. Новий клуб збудувався в 1954 році, мала бути при ньому й бібліотека, оскільки дані за 1957 рік свідчать: «Завідуючу бібліотекою Раїсу Григорівну Бебко за хорошу роботу нагороджено Почесною грамотою Міністерства культури УРСР». З 2005 року Довжицькою бібліотекою-філією ЦБС завідує Музиченко Алла Сергіївна. Нині бібліотеку розташовано у приміщенні місцевої школи.

На початок 2015 року загальний фонд закладу складає 4,9 тис. примірників, користується послугами бібліотеки 400 жителів села.

Музиченко Алла Сергіївна- завідуюча філіалом



Жукотківська сільська бібліотека-філіал

(с.Жукотки, вул. Незалежності, 28)

Ліквідація неписьменності в ЖУКОТКАХ відбувалась шляхом організації лікнепів та хат-читалень. Старожили згадують, що цією справою дуже активно займалась вчителька Плесньова (?). В колишній садибі священика в 1919 році відкрили клуб (очевидно, і хату-читальню). Історія села вказує на 1949 рік – як рік відродження культосвітніх закладів, в тому числі й бібліотеки. В 1974 році відкрито новий будинок культури, на другому поверсі якого розмістилась і бібліотека – читальний зал і книгосховище. Працівники закладу не раз нагороджувались грамотами за активну участь в художній самодіяльності. З 1972 року заклад очолювала Колєда Тетяна Миколаївна, а з 2014 року бібліотечну естафету прийняла Голич Оксана Миколаївна.

За статистичними даними загальний фонд бібліотеки складає 9,7 тис. примірників, послугами закладу користується 450 жителів громади.

Голич Оксана Миколаївна - завідуюча філіалом



Іванівська сільська бібліотека-філіал

(с.Іванівка, вул. Дружби, 33-а)

ІВАНІВКА: при хаті-читальні, заснованій в селі ЯНІВКА в 1919 році, вже тоді налічувалось 1,4 тисячі книжок, якими користувалося 250 жителів села. Перший бібліотекар носив прізвище Шрамченко, ініціали М.Н. не дають можливості ідентифікувати – жінка чи чоловік. «Черниговское губернское статистическкое бюро» повідомляло в 1924 році, що в Янівці діють районна бібліотека, хата-читальня, сільбуд, драматичний гурток. У 1934 році був побудований невеликий сільський клуб, яким завідував Павло Повод, який виконував і обов’язки бібліотекаря.

Офіційною датою відкриття сільської бібліотеки вважається 1950 рік, П.П.Повод завідував нею до 1980 року. В 1954 році колгосп „Авангард" побудував Будинок культури, бібліотека стала зональною. Трагічним став 1967 рік – під час пожежі бібліотеці було завдано великих збитків. Тривалий час бібліотечною справою в селі керувала Коваленко Любов Олексіївна, з 2005 року завідуючою бібліотеки стала Петренко Світлана Сергіївна, а з 2014 р. – Готенко Тетяна Сергіївна.

Нині сільська бібліотека-філія ЦБС займає другий поверх сучасного Будинку культури, має загальний фонд 13,5 тис. примірників видань, та щороку обслуговує понад 1100 користувачів.

Готенко Тетяна Сергіївна - завідуюча філіалом


Кархівська сільська бібліотека-філіал

(с. Кархівка, вул. Перемоги, 11-а)


В 1920 році, коли село КАРХІВКА ще належало до Пакульської волості, першу бібліотеку було засновано в приватному будинку, а згодом із реквізованого будинку Корнія Поляка було збудовано приміщення саме для книгозбірні. Перший бібліотекар – Байдай Свирид Іванович. За даними архіву, в 1932 році бібліотека працювала і при школі.

Нове приміщення клубу і бібліотеки будували в 1937 році, завідувати обома закладами було довірено Фурсу Петру Григоровичу. Занепад закладів припадає на воєнні 1941-1945 роки, і лише в 1949 почали загоратись іскри життя у вогнищах культури села. В 1952 році до бібліотеки прийшла працювати випускниця Ніжинського культосвітнього училища Кирильченко Олександра Іванівна, виконувала свої обов'язки по 1973 рік і передала справу Хропатій Галині Іванівні. Надалі п'ять бібліотекарів змінювали один одного, а з 1977 року закладом завідує Макаренко Тетяна Миколаївна, дипломований спеціаліст, випускниця Київського інституту культури.

На початок 2015 року загальний фонд бібліотеки складає 10,6 тис. примірників та має 500 користувачів.

Макаренко Тетяна Миколаївна - завідуюча філіалом



Киїнська сільська бібліотека-філіал

(с.Киїнка, вул. Перемоги, 11/1)

Семенець Світлана ПетрівнаСеменець Світлана Петрівна - завідуюча філіалом

У КИЇНЦІ перша хата-читальня була організована в 1924 році при сільській раді, завідував закладом сам голова сільради Годун Марко Ілліч, а з 1925 року – Омеляненко Петро Трохимович. Заклад існував за рахунок членських внесків. Кількома роками пізніше при сільськогосподарській комуні імені Ворошилова вже була справжня бібліотека. Перший сільбуд, а при ньому і бібліотека, зведено у 1930 році з матеріалу розваленої церкви. В 1976 році клуб припинив свою роботу через аварійний стан, але бібліотека продовжувала обслуговувати селян. Потім –

кілька переїздів – у гуртожиток, в колишню школу, доки, врешті у 1998 році знайшла прихисток у новій школі, де знаходиться й понині.

Від 1985 року закладом завідує Семенець Світлана Петрівна, яка отримала спеціальність бібліотекаря-бібліографа в Київському державному інституті культури.

На початок 2015 року загальний фонд бібліотеки – 9,1 тис. примірників, користувачів – понад 900. ДЕТАЛЬНІШЕ



Киселівська сільська бібліотека-філіал

(с. Киселівка, вул. Нова, 1-а)

Немало старожилів села КИСЕЛІВКА пам'ятають, що перший сільбуд знаходився у 1935 році в поміщицькому домі, там були і книги для читання. Білоус Василь Євтухович і сільбудом завідував, і читачів обслуговував. А першу бібліотекарку звали Педь Уляна Романівна. Наступна згадка про сільську бібліотеку сягає післявоєнних років – періоду відбудови господарства, будівництва клубу. Відомо, що в 1967 році бібліотека знаходилась в колишній конторі колгоспу, нею завідував до 1981 року Петренко Микола Петрович. В 1970 році книги перемістилися до сільського клубу. Від 1981 року бібліотечній справі присвячували частину свого життя Губко Ольга Степанівна, Грицаєнко Любов Миколаївна, Ситенок Валентина Іванівна, Шуман Павліна Григорівна. У 2004 році приступила до роботи Чуприна Віра Василівна, яка отримала освіту в Ніжинському культосвітньому училищі. Нині загальний фонд бібліотеки – 7,3 тис. примірників, а її послугами щорічно користується 570 жителів громади.

Чуприна Віра Василівна - завідуюча філіалом



Клочківська сільська бібліотека-філіал

(с.Клочків, вул. Пролетарська, 58)

Сергусь Тамара Петрівна Сергусь Тамара Петрівна - бібліотекар ІІ категорії

Роком заснування КЛОЧКІВСЬКОЇ бібліотеки вважається 1919-й. Старожили села пам'ятають ім'я першого бібліотекаря – Шпак Іван Омелянович. Статистичні дані за 1924 рік свідчать, що в бібліотеці, яка базувалась в колишньому будинку священнослужителя, налічувалось 60 книг. В основному релігійного змісту, але люди поступово приносили і дарували інші цікаві книжки. Довгожителька села Сергусь Марина Іванівна розповідала, що матері з дітьми приходили в цей будинок аби послухати, як читали книжки вголос.

У 1952-53 роках в селі звели новий клуб, завідуючим було призначено Петра Васильовича Шарпатого, він же був і бібліотекарем, оскільки книжковий фонд розмістили в цьому ж приміщенні. Далі взяла справу в свої руки Седень Галина Мойсеївна, а починаючи від 1980 року і по сьогодні бібліотекарем працює Сергусь Тамара Петрівна, випускниця Ніжинського культосвітнього училища.

На початок 2015 року загальний фонд закладу – 8,9 тис. примірників, протягом року бібліотеку відвідує біля 300 користувачів.



Ковпитівська сільська бібліотека-філіал

(с.Ковпита, вул.Грачова, 1)

БК в селі КовпитаБудинок культури села КовпитаПархоменко Інна Василівна- завідуюча філіаломПархоменко Інна Василівна- завідуюча філіалом В бібліотеці села КовпитаКовпитська бібліотека-філіал знаходиться на другому поверсі місцевого Будинку культури

У післявоєнні роки в селі КОВПИТА функціонувала хата-читальня, де бібліотекарем працювала Бригинець П.Д.. Стаціонарна сільська бібліотека, створена в 1952 році згідно з рішенням М.Коцюбинського виконкому районної ради від 1.02.1952, заходилася під одним дахом з клубом. З 1961 по 1976 рік бібліотекою завідувала Падалка Н.Ф., в якої були заведені формуляри на 1400 читачів, а на полицях стояло більше тисячі примірників книг. Далі естафету справи сільського просвітництва понесла Денисенко Надія Михайлівна. В 1984 році бібліотеку переміщено на другий поверх нового Будинку культури. Нині сільською бібліотекою завідує Пархоменко Інна Василівна.

Загальний фонд бібліотеки складає 14,4 тис. примірників, які до послуг 670 користувачів.


Количівська сільська бібліотека-філіал

(с.Количівка, вул. Шкільна, 29)

Копиш Оксана Василівна - завідуюча філіаломКопиш Оксана Василівна - завідуюча філіалом

За даними „Статистических сведений о деятельности библиотек" (ДАЧО) бібліотека в селі КОЛИЧІВКА функціонувала з 1923 року. У 1950 році сільський клуб і бібліотека отримали нове приміщення. Обов'язки бібліотекаря виконував Артюхов Олександр Степанович, фонд складав 350 примірників. В бібліотеці систематично проводились читання популярних видань за участю місцевих активістів та вчителів. Бібліотекар постійно відвідував виробничі дільниці місцевого колгоспу з газетами, журналами та художньою літературою. З 2005 року просвітницьку справу в селі веде Копиш Оксана Василівна.

На початок 2015 року загальний фонд бібліотеки складає 8 тис. примірників, а її послугами користується 700 жителів села.


Краснянська сільська бібліотека-філіал

(с.Красне, вул. Шевченка, 45-а)

Бондаренко Тетяна Миколаївна- завідуюча філіаломБондаренко Тетяна Миколаївна- завідуюча філіалом

У 1923-25 роках село КРАСНЕ було районним центром з невеличкою бібліотекою, того ж 1925 року перейшло в підпорядкування Олишівського району. В передвоєнні роки мало хто з селян мав книги, небагато отримували й газет. Тому люди в той час часто збиралися в так званих „бригадських хатах" у товаристві сільського учителя і разом читали (зі спогадів колишньої вчительки Маковійської Неоніли Миколаївни).

В період післявоєнної відбудови (1955 р.) в селі створено сільську бібліотеку з фондом 1,5 тисячі примірників. Цим невеликим скарбом розпоряджалась Чвертка Ніна Іванівна, і відтоді протягом 30 років завідувала бібліотекою. Суттєве поповнення фонду відбулось в 1960 році за рахунок книг з Олишівської районної бібліотеки. Більш-менш просторе приміщення для книг бібліотека отримала лише в 1957 році.

В той час велика увага приділялась популяризації сільськогосподарської літератури, надходило багато видань з різних галузей знань. Періодичні видання бібліотекар раз на тиждень вивозила на тракторний стан. Після Ніни Іванівни до 1992 року бібліотекарем працювала Ананко Тетяна Михайлівна, а від неї справу прийняла Бондаренко Тетяна Миколаївна, яка завідує філіалом і понині.

За статистичними даними 2015 року загальний фонд бібліотеки становить 8,4 тис. примірників, користується послугами закладу понад 400 жителів села.


Кувечицька сільська бібліотека-філіал

(с. Кувечичі, вул. Першотравнева, 1)

Лисак Валентина Михайлівна- бібліотека ІІ категоріїЛисак Валентина Михайлівна- бібліотека ІІ категорії

У центрі села КУВЕЧИЧІ, біля річки Свишня, в дореволюційний і революційний період знаходився будинок, який жителі села називали Народним будинком. В ньому знаходилась сільська рада, клуб і маленька читальня. Як згадував старожил села колишній учитель Яків Якович Пекур, «населення тоді було неписьменне, тому завідували читальнею в основному культармійці, в обов'язки яких входило сприяти подоланню безграмотності і неписьменності. Це були часи лікнепу». Відомо, що і в 1924 році в селі працювали бібліотека, хата-читальня, сільбуд. Усім цим завідував Кругляк Степан Захарович.

Вогнем війни 1941 – 1945 рр. знищено і книги, і заклад. Дані за 1955 рік дозволяють говорити про повноцінне відновлення роботи бібліотеки: на той час читачів налічувалось 270, книг у фонді – 3,8 тисячі. З'явилися приватні бібліотеки в 25 дворах. До 1977 року в сільській бібліотеці вже налічувалося до 10 тисяч примірників книг.

Від 1984 року бібліотека разом з Будинком культури знаходяться в новому приміщенні. Жителі села розповідали, що бібліотечні кадри змінювались доволі часто. Найбільше запам'яталися такі спеціалісти: у 70-х роках – Бакун Віра Тихонівна, у 80-90-х – Дігтяр Зінаїда Олександрівна, Майданник Галина Миколаївна, Гладиш Ганна, Черняк Марина. З 1999 року бібліотекою опікується дипломований спеціаліст Лисак Валентина Михайлівна.

На початок 2015 року загальний фонд бібліотеки становить 6,3 тис. примірників, користується послугами закладу 320 жителів громади


Ладинська сільська бібліотека-філіал

(с.Ладинка, вул. Шевченка, 71-а)

Пищик Надія Андріївна - завідуюча філіаломПищик Надія Андріївна - завідуюча філіалом

Згідно з даними обласного архіву, у березні 1920 року в селі ЛАДИНКА відкрито сільську бібліотеку. А в 1925 році діє і бібліотека, і хата-читальня, цей факт зафіксовано в «Статистических ведомостях о деятельности библиотек».

В післявоєнному 1949 році відновилась робота бібліотеки як сільського закладу. На той час вона знаходилась в одному приміщенні з клубом, яким завідував Миткевич Максим Маркович – про це свідчать спогади старожилів і записи в інвентарній книзі. Тоді бібліотечний фонд налічував 1032 примірників друкованих видань, з них 470 журналів (таких як „Молодежная естрада", „Україна", „Художня самодіяльність", „На допомогу культосвітнім працівникам", „Перець", „Крестьянка", тощо). З 1 листопада 1952 і до 1984 року бібліотекою завідувала Ісаєнко Валентина Григорівна. Справу передала Лідії Свиридівні Моргун, яка успішно працювала по 2009 рік. Її наступницею стала Пищик Надія Андріївна – педагог за освітою, культпрацівник за покликанням.

У 1977 році бібліотеку переведено до нового приміщення Будинку культури, де вона знаходиться і понині. При бібліотеці успішно діє клуб „Берегиня", до складу якого входять учасники художньої самодіяльності та майстрині аматорської декоративної творчості. До послуг відвідувачів – народознавча кімната.

Бібліотека має фонд, який складається із 10,8 тис. примірників друкованих видань та щорічно надає послуги 500 користувачам. ДЕТАЛЬНІШЕ...


Левковицька сільська бібліотека-філіал

(с.Левковичі, вул. Першотравнева, 11)

В 1932 році із матеріалів реквізованих приміщень в селі ЛЕВКОВИЧІ звели колбуд, при ньому функціонувала і бібліотека, книги видавав Орішко Михайло Максимович. При цій роботі він залишався до 1966 року. Але першим бібліотекарем вважається Шута Ольга, в 1952 році призначена в сільську бібліотеку, відкриту згідно з рішенням М.-Коцюбинського виконкому районної ради. Певний час працювали в бібліотеці Алла Чистякова, Марія Симончук, Ганна Миненок. 1960 рік позначений новосіллям закладів культури. Німченко Віра Миколаївна стала до роботи в 2003 році, а в 2011 році на посаду бібліотекаря було призначено Черниш Марину Вікторівну.

На початок 2015 року загальний фонд бібліотеки становить 6,7 тис. примірників, користується бібліотечними послугами 180 жителів села.

Черниш Марина Вікторівна - бібліотекар


Лукашівська сільська бібліотека-філіал

(с.Лукашівка, вул. Шкільна, 10)

Про відкриття хати-читальні в ЛУКАШІВЦІ дійшли відомості ще з 1885 року. Нове приміщення для книгозбірні разом з клубом було зведено завдяки голові колгоспу Глазьку І.Ф. в період 1986 – 1995 рр.. Хромець Надія Борисівна приступила до роботи в бібліотеці в 1997 році.

На початок 2015 року загальний фонд – 7 тис. примірників, користувачів – 270 чоловік.

Хромець Надія Борисівна- бібліотекар ІІ категорії


Льгівська сільська бібліотека-філіал

( с. Льгів, вул. Колгоспна, 5-б)

У 1929-30 роках ХХ ст., як згадують старожили, на залізничній станції поблизу села ЛЬГІВ діяв вагон-клуб та вагон-читальня, куди часто заходили жителі села. Сільську бібліотеку засновано в селі в 1952 році. Перший бібліотекар (він же і завклубом) – Колесник Віталій Васильович. В цей час працювала бібліотека і при школі. В 1974 році при школі (квартирі для вчителя) була відкрита сільська бібліотека. В 1975 році місцева влада запропонувала посаду бібліотекаря Тютюнник Ользі Михайлівні, випускниці Ніжинського культосвітнього училища. На той час у фонді була лише 901 книга.

З 1980 року бібліотека в новому приміщенні, при ній діє краєзнавча кімната. На початок 2015 року загальний фонд бібліотеки складає 6,7 тис. примірників, користувачів - 250.

Тютюнник Ольга Михайлівна- бібліотекар І категорії


Малинівська сільська бібліотека-філіал

(с.Малинівка, вул. Чернігівська, 4)

У МАЛИНІВЦІ в 1917 році відкрито хату-читальню. 1945 рік – у селі Стасі відкрито хату-читальню. Нове приміщення сільської бібліотеки в Малинівці споруджено в 1991 році. На даний час бібліотекарем працює Ковальова Олена Михайлівна.

На початок 2015 року загальний фонд складає 7,6 тис. примірників, користувачів – 170 жителів села.

Ковальова Олена Михайлівна - бібліотекар ІІ категорії


Мньовська сільська бібліотека-філіал

( с.Мньов, вул. Чернігівська, 30)

Коли село МНЬОВ ще відносилось до Пакульської волості (1920 рік), в приватному будинку працювала хата-читальня, де обслуговував книгами Хропатий Іван. Наступні відомості – з 1952 року, на той час на території колгоспу ім. Калініна відкрито дві хати-читальні. Дрозд Ганна Михайлівна стала першим бібліотекарем. Нове приміщення для БК та бібліотеки збудовано в 1976 році. До 1987 року книгами та читачами опікувалась Лутченко Лідія Талімонівна. В наступні роки справу попередників продовжили Волевач Світлана Володимирівна та Музика Наталія Миколаївна, яка працює і понині.

На початок 2015 року загальний фонд бібліотеки – 9,3 тис. примірників, послугами бібліотеки користується 330 жителів громади.

Музика Наталія Миколаївна- бібліотекар ІІ категорії


Мохнатинська сільська бібліотека-філіал

(с.Мохнатин, вул. Перемоги, 21)

За даними Чернігівського губернського статистичного бюро в 1924 році в селі МОХНАТИН працював сільбуд, де населення користувалося друкованими виданнями. Після Великої Вітчизняної війни заклад відновив роботу у формі хати-читальні, якою завідувала Грищенко Ірина Петрівна. У 1956 році на її базі створено сільську бібліотеку, в ній працював Довгуль Василь Якович. Нове приміщення для сільбуду і бібліотеки зведено в 1967 році. Випускниця Київського державного інституту культури Навозенко Людмила Євгеніївна працює в бібліотеці з 1983 року.

На початок 2015 року загальний фонд бібліотеки складає 9 тис. примірників, користувачів – 300 чоловік.

Навозенко Людмила Євгеніївна - бібліотекар І категорії


Новенська сільська бібліотека-філіал

(с.Нове, вул. Центральна, 3)

У селі НОВОМУ в 30-ї роки ХХ ст. в одному приміщенні з магазином, школою та клубом знаходилась і бібліотека. Книги видавала Васькова Ніна Іванівна. Датою заснування сільської бібліотеки вважається 24 грудня 1965 року. В нове приміщення, разом зі школою та дитячим садком книгозбірня переїхала у 1985 році. З 1973 року бібліотекарем працює Приходьмо Марія Леонідівна, випускниця Ніжинського культосвітнього училища.

На початок 2015 року загальний фонд бібліотеки складає 7,7 тис. примірників, послугами бібліотеки користується 350 жителів села.

Приходько Марія Леонидівна - бібліотекар І категорії


Новобілоуська сільська бібліотека-філіал

(с.Новий Білоус, вул. Радянська, 7)

Перша згадка про бібліотеку в селі НОВИЙ БІЛОУС датується серпнем 1897 року – тоді відкрилась земська школа, при ній і працювала бібліотека.

У 20-х роках ХХ століття у сільбуді діяла хата-читальня, в ній читачам пропонувалось 200 примірників книг.

В 1931 році в селі відрито новий клуб, а бібліотека перемістилася в контору колгоспу „Жовтнева Перемога", потім в гуртожиток радгоспу „Україна", і, врешті, в одну з кімнат правління радгоспу.

Понад 20 років завідувала бібліотекою Туровець Поліна Михайлівна, а Комарова Олександра Григорівна – 13 років, певний час працювала Хаітова Галина Михайлівна. З 1993 року бібліотекою завідує П'ята Ніна Павлівна, випускниця Ніжинського культосвітнього училища.

На початок 2015 року загальний фонд бібліотеки складає 3,7 тис. примірників, послугами бібліотеки користується 680 жителів села.

П'ята Ніна Павлівна- завідуюча філіалом


Новоселівська сільська бібліотека-філіал

(с.Новоселівка, вул. Щорса, 28)

Баран Олександра ІванівнаБаран Олександра Іванівна - завідуюча філіалом

Після перейменування Яцевого в НОВОСЕЛІВКУ датою створення сільської бібліотеки вважається 1974 рік. На той час в ній працювала Рябчук Любов Миколаївна. В Новоселівський заклад було передано фонд бібліотеки села Півці, а також обов'язки забезпечити роботу пунктів видачі літератури в селах Олександрівка та Півці. З 1996 року бібліотекою завідує Баран Олександра Іванівна, випускниця Ніжинського культосвітнього училища. У 2004 році в бібліотеці, крім книжкового фонду, розмістився краєзнавчо-історичний музей „Бобровиця і Яцево в роки Великої Вітчизняної війни", експозицію якого складають численні документи та експонати. При бібліотеці успішно працює літературно-мистецька вітальня «Краяни», яка користується заслуженою популярністю серед жителів району.

На початок 2015 року загальний фонд бібліотеки складає 4,5 тис. примірників, послугами бібліотеки користується 510 жителів села. ДЕТАЛЬНІШЕ...


Павлівська сільська бібліотека-філіал

(с.Павлівка, вул. 30 років Перемоги, 2-д)

За даними „Статистических сведений о деятельности библиотек" (ДАЧО), у 1919 році при ПАВЛІВСЬКОМУ культпросвіті діяла районна публічна бібліотека. Завідувач закладом Курач Микола Климович обслуговував також жителів сіл Кезі, Шумани, Королька. Наступного року почала діяти хата-читальня, а книгозбірня перемістилася до школи. У 1958 році святкували новосілля Будинку культури та бібліотеки, у якій вже налічувалося до 6 тисяч примірників книг. З 1979 року бібліотекою завідує Соколенко Ольга Данилівна.

На початок 2015 року загальний фонд бібліотеки складає 7 тис. примірників, послугами бібліотеки користується 600 жителів села.

Соколенко Ольга Данилівна- завідуюча філіалом


Пакульська сільська бібліотека-філіал

(с. Пакуль, вул. Жовтнева, 34)

Надія ПостолПостол Надія Вікторівна - бібліотекар ІІ категоріїПакульська сільська бібліотека  Рудник Ольга Іванівна- завідуюча філіалом Рудник Ольга Іванівна- завідуюча філіалом

Ще в 1914 році церковна бібліотека села ПАКУЛЬ надавала парафіянам для читання 29 томів видань релігійного змісту. А вже від серпня 1920 року в селі діяла бібліотека, що мала статус районної, Софія Швець виконувала обов'язки бібліотекаря. У 1947-50-х роках бібліотека перемістилася в нове приміщення сільського клубу, завідувала нею Гаркуша Ольга Іллівна, пізніше – Марія Деркач. У 1952 році М.-Коцюбинський виконком районної ради прийняв рішення створити бібліотеку при колгоспі ім.Шверніка, та відкрити дві хати-читальні. Так продовжувалось до 1969 року, коли клуб та бібліотека отримали нове приміщення, а Межакову Світлану Володимирівну призначено завідуючою бібліотеки. На цій посаді вона пропрацювала 44 роки. У 1999 році Пакульська та Семенягівська бібліотеки об'єднались в одну.

На сьогоднішній день у Пакульській сільською бібліотеці трудяться два працівники – Рудник Ольга Іванівна (з 1986 р.) та Постол Надія Вікорівна (2004 р.).

На початок 2015 року загальний фонд бібліотеки складає 16,5 тис. примірників, послугами бібліотеки користується 500 жителів Пакульської громади. ДЕТАЛЬНІШЕ...


Петрушинська сільська бібліотека-філіал

(с.Петрушин, вул. Чернігівська, 49)

Логвиненко Надія АндріївнаЛогвиненко Надія Андріївна- бібліотекар І категоріїПетрушинська сільська бібліотекаПетрушинська сільська бібліотека

1875 рік в історії ПЕТРУШИНА позначений відкриттям 4-класного Міністерського училища. В ньому була й бібліотека – перша в історії села. Документальна згадка, датована 1897 роком, зазначає, що в бібліотеці було 265 книг, нею користувався 71 учень (із 109), які читали в середньому 10 книжок на рік. Із числа „посторонних пользователей" бібліотеку відвідували 13 жителів села, які читали по 5 книжок на рік.

Поклала початок самостійному функціонуванню бібліотеки, як громадської установи, хата-читальня, відкрита у 1919 році при клубі. В 1925 році існувала і хата-читальня, і бібліотека, але недовго – відповідно 76 і 60 днів. На той час у селі проживало 2 тисячі жителів, із них 130 були читачами бібліотеки, їм пропонувалось 183 (485) примірники книг. Штат бібліотечних працівників: Костюк Іван Михайлович, Лобас Григорій Костянтинович, Сериченко Олександр Сергійович.

У 60-ті роки книгозбірня вже мала власне приміщення. Відтоді й по 1985 рік бібліотекарем працював Зінченко Володимир Кирилович, далі – Шльончик Антоніна Іванівна, Логвиненко Надія Андріївна.

В історичних записах бібліотеки зазначається: з 1935 по 1937 рік головою сільської ради Петрушина був Мартиненко Олександр Федорович (1887-1968рр.). Він народився в Харківській губернії, мав початкову освіту. Після Великої Вітчизняної війни знову повернувся в село, деякий час знову очолював сільраду, а з 1946 року був призначений завідувачем бібліотекою, заодно завідував і клубом. З 1954 року залишив бібліотеку і цілком зосередився на обов'язках книгоноші. Пропагував книги не тільки в Петрушині, а й у інших селах: Товстолісі, Малинівці, Стасях, Лопатині. У 1955 році в газеті „Советская культура" була розміщена стаття про досвід петрушинського книгоноші, він став відомим на весь колишній Радянський Союз. В 1957 році у Московському видавництві „Искусство" вийшла книга „С книгой по жизни", автор – сам А.Ф.Мартиненко – описав свій життєвий досвід, працю книгоноші. В оповіданні В.Дрозда „Спектакль" образ Калайди є прототипом Мартиненка. Знаменитий книгоноша помер у 1968 році, похований в Петрушині.

Від 1986 року бібліотекарем працює Логвиненко Надія Андріївна, випускниця Калузького училища культури.

На початок 2015 року загальний фонд бібліотеки складає 6,2 тис. примірників, послугами бібліотеки користується 380 жителів села. ДЕТАЛЬНІШЕ...


Пісківська сільська бібліотека-філіал

(с.Піски, вул. Нова, 6)

Андросенко СвітланаАндросенко Світлана Валентинівна - бібліотекар І категорії

У бібліотеці села ПІСКИ зберігаються спогади місцевого краєзнавця Киянця Петра Яковича (1924 р. н.): «Перша хата-читальня у Пісках була відкрита у 1928 році, у старому клубі, в ній налічувалось до 50 книг. Перший бібліотекар – Тимошенко Іван Іванович. Через два роки хата-читальня поселилась в одній хаті з конторою артілі «Новий шлях». Завідував нею колгоспник Морозов Іван Гаврилович, житель Підгірного, а книжок вже було близько сотні». Зараз в бібліотеці є акт від 20 квітня 1951 року, що на кошти артілі «Новий шлях» були закуплені у жителя села Піски Киянця Петра Яковича 608 примірників книг. У 1958 році завідувала бібліотекою Бондаренко Ганна Іванівна. В 1960 році бібліотеку було передано з колгоспного балансу у державне підпорядкування. В 1963 році бібліотеку прийняла випускниця Ніжинського культосвітнього училища Андросенко Віра Сергіївна.

В 1965 році у Пісках відкрився новий Будинок культури, збудований на кошти колгоспу „Новий шлях". Бібліотека розмістилась на другому поверсі новобудови, займає дві кімнати, читальний зал і книгосховище. З 1 квітня 2005 року завідуючою Пісківської бібліотеки працює Андросенко Світлана Валентинівна.

На початок 2015 року загальний фонд бібліотеки складає 6 тис. примірників, послугами бібліотеки користується 300 жителів села.

Пісківська сільська бібліотека-філіал Чернігівська районна ЦБС в 2013


Пильнянська сільська бібліотека-філіал

( с.Пильня, вул. Комка, 13)

За даними „Статистических сведений о деятельности библиотек" (ДАЧО) в селі ПИЛЬНЯ Пакульської волості в 1920 році функціонує хата-читальня, що розташована в приватному будинку, обслуговував читачів Волевич Стефан Дем'янович. Добрими словами і досі згадують першого сільского бібліотекаря Ребенка Миколу Овсійовича. Його бібліотека (106 примірників) в 1965 році містилась в робітничому бараці на торфорозробках, а з 1971 року – в одному приміщенні з ФАПом. В наступні роки бібліотекарями працювали Головач Микола Петрович, Васькович Єфросинія Іванівна, Портна Віра Олексіївна, Мельник Валентина Михайлівна, Лешенок Юлія Михайлівна.

На початок 2015 року загальний фонд бібліотеки складає 4,6 тис. примірників, послугами бібліотеки користується 125 жителів села.


Пльохівська сільська бібліотека-філіал

( с.Пльохів, вул. Центральна, 37)

ПЛЬОХІВ: перші згадки про бібліотеку при земській школі, а потім хату-читальню сягає 1897-1899 років. До хати-читальні приходило 175 жителів, їм пропонували на вибір 265 примірників книг. Наступний етап розвитку бібліотечної справи – 1920-1952 роки, коли була створена сільська бібліотека, де працював Марченко Юхим Іванович, підпорядкування закладу – колгоспу ім. Маленкова. Нове приміщення книгозбірня і клуб отримали в 1978 році. З 2006 року бібліотекарем працює Апанасенко Валентина Миколаївна.

На початок 2015 року загальний фонд бібліотеки складає 14,7 тис. примірників, послугами бібліотеки користується 300 жителів села.

Апанасенко Валентина Миколаївна - бібліотекар ІІ категорії


Радянськослобідська сільська бібліотека-філіал

(с.Радянська Слобода, вул. Волгоградська, 15-а)

РАДЯНСЬКА СЛОБОДА, 1920 рік – при Павлівському культпросвіті діє районна публічна бібліотека. В липні 1920 року при школі працює книгозбірня, а в селі – хата-читальня. В 1929 р. в селі відкрито клуб, а в 1976 побудовано нове приміщення бібліотеки. Перший бібліотекар – Кирильченко Олександра Іванівна, працювала до 1993 року. Від квітня 2009 року бібліотекою завідує Черевко Ніна Олександрівна.

На початок 2015 року загальний фонд бібліотеки складає 5,6 тис. примірників, послугами бібліотеки користується 770 жителів села. ДЕТАЛЬНІШЕ...


Рівнопільська сільська бібліотека-філіал

(с. Рівнопілля, вул. Перемоги, 16)

Частину свого життя присвятила бібліотеці Кедровська Надія Тихонівна. З 2004 року бібліотекарем закладу призначено Потапенко Наталію Анатоліївну.

На початок 2015 року загальний фонд бібліотеки складає 4,2 тис. примірників, послугами бібліотеки користується 370 жителів села.

Потапенко Наталія Анатоліївна - бібліотекар І категорії


Роїщенська сільська бібліотека-філіал

(с.Роїще, вул. Таращанська, 151-а)

Бабич Валентина Федорівна- завідуюча філіаломБабич Валентина Федорівна- завідуюча філіалом

У селі РОЇЩЕ при комуні „1 Травня" в 1920 році була створена хата-читальня. За її роботу та 354 книги відповідав Сердюк Сергій Григорович. В наступні роки до початку війни бібліотека знаходилася в одному приміщенні з сільським клубом, працювали гуртки з ліквідації неписьменності, художньої самодіяльності, струнний та драматичний. За 1928 рік учасники цих гуртків прочитали 56 доповідей та дали 18 концертів.

Післявоєнне відновлення роботи обєктів соцкультпобуту тривало в 40-х – 50-х роках, а в 1961 році бібліотека і Будинок культури оселились в новому прекрасному двоповерховому приміщенні.

З 1987 року бібліотекою завідує Бабич Валентина Федорівна, яка отримала вищу базову освіту в Калузькому училищі культури.

На початок 2015 року загальний фонд бібліотеки складає 13,3 тис. примірників, послугами бібліотеки користується 620 жителів села.


Рудківська сільська бібліотека-філіал

(с. Рудка, вул. Перемоги, 9)

У РУДЦІ бібліотека з хатою-читальнею, за даними „Статистических сведений о деятельности библиотек", діяла вже в 1923 році. З 1998 року завідуючою бібліотеки працює Сапон Валентина Іванівна.

На початок 2015 року загальний фонд бібліотеки складає 6 тис. примірників, послугами бібліотеки користується 500 жителів села.

Сапон Валентина Іванівна- завідуюча філіаломСапон Валентина Іванівна- завідуюча філіалом


Серединська сільська бібліотека-філіал

(с.Серединка, вул. Жовтнева, 94)

Хатою-читальнею та сільбудом жителі села СЕРЕДИНКА користувалися ще в 1923 році, так зазначалось в „Статистических сведениях о деятельности библиотек". Наступна інформація – післявоєнного періоду. В 1949 році бібліотекарем та завклубом працював Костюк Іван Опанасович. В 1951 році книгозбірня отримала окреме приміщення, бібліотекарем протягом 17 років працювала Логвинчук Ганна Павлівна. В 1977 році, уже в новому Будинку культури, бібліотекою завідує Дмитренко Анастасія Костянтинівна, а її наступницею стала Тур Віра Якимівна. З часом приміщення дійшло до аварійного стану, тож довелось повертати бібліотеку в колишню земську школу. В 2009 році бібліотека стала місцем роботи Лещенко Марії Павлівни.

На початок 2015 року загальний фонд бібліотеки складає 7,7 тис. примірників, послугами бібліотеки користується 190 жителів села.

Лещенко Марія Павлівна - бібліотекар І категорії


Слабинська сільська бібліотека-філіал

(с.Слабин, вул. Молодіжна, 10)

СЛАБИН: в 1931 році в реквізованому приміщенні створено сільбуд і бібліотеку. В 1947 році гроза стала причиною пожежі, в якій згоріли обидва заклади культури. Бібліотека відновила роботу в 1950 році в приміщенні сільради, читачів обслуговував сам сільський голова . Через два роки бібліотечні пункти відкрились в селах Слабин, Якубівка, Мажугівка. У 50-х – 60-х роках Слабинська бібліотека двічі переїздила у відбудовані Будинки культури. В минулі роки бібліотекарем працювала Сила Марія Андріївна. На сьогодні, починаючи від 1988 року, завідує бібліотекою – колишній клубний працівник зі спеціальною освітою Малашенко Тамара Михайлівна.

На початок 2015 року загальний фонд бібліотеки складає 13,4 тис. примірників, послугами бібліотеки користується 330 жителів села.

Малашенко Тамара Михайлівна - завідуюча філіалом


Слобідська сільська бібліотека-філіал

(с.Слобода, вул. 8-го Березня, 1-а)

1906 рік – рік відкриття бібліотеки в СЛОБОДІ (з „Отчета Черниговской уездной земской управи за 1906 р"). У 1918 р. в селі створено комнезам, при ньому – хата-читальня.

Бібліотеку як сільський заклад засновано в 1950 році і розміщено в будиночку майже в центрі села. Тоді нараховувалося 309 екземплярів книг. Першим бібліотекарем був Олександр Іванович Піщур. Після нього працювали: Іван Леонтійович Щерба, Михайло Андрійович Карпенко, Ніна Іванівна Чух.

З часом бібліотека переїхала в новозбудований Будинок культури – для цього виділено окремі кімнати для фонду та читального залу. В 2000 році до Слобідської бібліотеки приєднано фонд Вікторівської в кількості більше 5 тисяч примірників видань. З 2005 року бібліотекарем працює Мірошник Валентина Володимирівна.

На початок 2015 року загальний фонд бібліотеки складає 11 тис. примірників, послугами бібліотеки користується 430 жителів громади.

Мірошник Валентина Володимирівна - бібліотекар ІІ категорії


Смолинська сільська бібліотека-філіал

(с.Смолин, вул. Перемоги, 26)

За свідченням літописних даних СМОЛИНСЬКОІ сільської ради, в 1935-36 роках бібліотека знаходилась у школі, „оперувала" 192 книжками, завідував нею Дзюбенко Євстафій Маркович. Старожили розповідали, що в 1938 році було закрито церкву, в одній половині якої зробили колгоспну комору, в другій – клуб. У післявоєнні роки клуб знаходився у колишньому будинку поміщиків Демонтовичів, ним завідував Німченко Федір Савкович. Йому передали і бібліотеку зі школи. Наступна дата відкриття сільської бібліотеки – 1952 рік, за традицією – при сільському клубі. У 1985 році Смолинський торфобрикетний завод збудував нове приміщення Будинку культури та бібліотеки. З 2007 року посаду бібліотекаря обіймає Білик Ніна Іванівна.

На початок 2015 року загальний фонд бібліотеки складає 10,3 тис. примірників, послугами бібліотеки користується 450 жителів громади.

Білик Ніна Іванівна- бібліотекар ІІ категорії


Старобілоуська сільська бібліотека-філіал

(с.Старий Білоус, вул. Гастелло, 11-б)

У СТАРОМУ БІЛОУСІ все починалося з церковно-парафіяльної школи. Як стверджують старожили, в 1888 році при ній функціонувала й бібліотека.

Сільська бібліотека почала діяти в 1919 році. Нове приміщення вона отримала в 1934 році, коли з матеріалів демонтованої церкви звели приміщення для клубу і бібліотеки. Війна змусила припинити роботу закладів культури, але вже в 1943 році почалось їх відновлення, організовано драматичний гурток. Тоді бібліотекою завідувала Любчик Ольга Михайлівна.

Більше 35 років завідує закладом Макеєнко Любов Іванівна. Крім основної роботи, керує бібліотечним дитячим ляльковим театром, а разом з настоятелем церкви Святого Духа отцем Дмитрієм Крюковим займається з дітьми у недільній школі. Разом з ветеранською організацією, яку очолює своєрідна легенда села, колишня вчителька Марія Іванівна Сміян, збирає матеріали для майбутнього історичного музею села. При бібліотеці працює читацька світлиця „Відродження", мета якої – допомогти і дорослим, і дітям пізнати історію України, свого краю.

Зі спогадів колишнього бібліотекаря А.В.Глушко (працювала в 1960 – 1973 роках): „Ще у 1921 році в селі була відкрита хата-читальня. Хата була куплена за мішок жита – чоловікові не було чого їсти, тому він і продав хату. Спочатку в хаті-читальні було всього 300 книжок. В той час люди були неосвічені, школи, можна сказати, не було, тому більшу частину селян навчали в бібліотеці. Так продовжувалось до 1934 року. В період колективізації церкву було ліквідовано, з неї побудували школу, клуб. Бібліотеку розмістили в клубі. З того часу і почалася робота бібліотеки. У 50-х роках і пізніше проводились літературні читання, бесіди, літературні вечори, конференції і інша культурно-масова робота. В літній період завідувач бібліотекою повинен був побувати на фермі, проводити просвітницьку роботу з доярками, під час збору урожаю – на полях, на лузі, тощо. Бібліотекар брав активну участь в художній самодіяльності, з концертами їздили по району. Ще раніше бібліотекарем працювала Галя Левенець».

На початок 2015 року загальний фонд бібліотеки складає 11 тис. примірників, послугами бібліотеки користується 700 жителів громади.

Макеєнко Любов Іванівна- завідуюча філіалом


Терехівська сільська бібліотека-філіал

(с.Терехівка, вул.Радянська, 2)

Желада Тетяна МихайлівнаЖелада Тетяна Михайлівна- бібліотекар І категорії

За даними „Статистических сведений о деятельности библиотек" в 1920 році в селі ТЕРЕХІВКА Халявинської волості створено бібліотеку з початковим фондом 90 примірників книг та призначено на посаду бібліотекаря Желєзняк Ксенію Іларіонівну. На 1924 рік в селі це був єдиний культосвітній заклад. В нове приміщення Будинок культури і бібліотека перемістилися у 1963 році. Від 1981 року бібліотекарем працює випускниця Новгородського культосвітнього училища Желада Тетяна Михайлівна.

На початок 2015 року загальний фонд бібліотеки складає 5,7 тис. примірників, послугами бібліотеки користується 240 жителів громади.


Топчіївська сільська бібліотека-філіал

(с.Топчіївка, вул. Шосейна, 7-а)

У ТОПЧІЇВЦІ, за даними „Черниговского губернського статистического бюро", у 1923 році в селі працює сільбуд, при ньому бібліотека та драматичний гурток. В часи післявоєнної відбудови клубом і бібліотекою завідував Васильонок Павло Васильович. Було ще кілька бібліотек: при сільському комітеті, при школі, при клубі клінкерного заводу. У 1967 році бібліотека, що мала статус державної, переведена в нове приміщення. А в 1997 р. заклад переведено на утримання місцевих органів самоврядування, згідно з постановою Кабінету Міністрів як бібліотеку, що не ввійшла до державного реєстру. Більше 25 років (1988 – 2013 рр.) бібліотекарем успішно працювала Городня Ганна Василівна, від якої бібліотечну естафету прийняла Годун Людмила Іванівна.

На початок 2015 року загальний фонд бібліотеки складає 4,6 тис. примірників, послугами бібліотеки користується 160 жителів села.

Годун Людмила Іванівна - бібліотекар ІІ категорії


Халявинська сільська бібліотека-філіал

(с. Халявин вул. Шевченка, 53)

ХАЛЯВИН: у 1880 році в селі було засновано Халявинську волость, до якої входило 36 сіл. Через три роки відкрився новий будинок волосного управління. В цьому приміщенні в 1919 році відкрилась волосна бібліотека, яка вже через рік отримала статус районної. Читачів обслуговував Мазур Василь Іванович. Дані за 1923 рік свідчать про відкриття ще однієї бібліотеки – в сільбуді – з фондом 812 примірників книг.

33 роки (1982 – 2015 рр.) бібліотеку очолювала Коноваленко Ліна Григорівна. З 2015 року ці обов’язки прийняла на себе Мацько Наталія Миколаївна.

На початок 2015 року загальний фонд бібліотеки складає 13 тис. примірників, послугами бібліотеки користується 560 жителів села.

Мацько Наталія Миколаївна - бібліотекар


Хмільницька сільська бібліотека-філіал

(с.Хмільниця, вул. Дружби, 23)

Ганна ЯкименкоЯкименко Ганна Іванівна - завідуюча філіалом

У 1906 році на кошти губернського земства у селі ХМІЛЬНИЦЯ відкрито сільську бібліотеку, а в 1920 році на присадибній ділянці Атрощенко Єфросинії Пилипівни діяла хата-читальня. Завідував читальнею 27-річний Богдан Іван Андрійович, який закінчив земську школу і курси. У 1934 бібліотека розмістилася у новому клубі, збудованому з розібраних сільських хат. До війни, згідно зі спогадами старожилів, у бібліотеці працювала Любов Дідовець, а після війни – молодий хлопець на ім'я Мойсій (прізвище в пам'яті людей не збереглося). Пам'ятають ще одного працівника культосвітнього закладу – Романенка Миколу Калениковича, він в свою чергу у 1953 році передав справу Леус Антоніні Григорівні. Це була приклубна бібліотека, займала невеличку кімнату, книжок налічувалося близько 700 примірників. Певна частина книжок була подарована жителями та придбана на кошти, що виділялись сільрадою і колгоспом. „Приблизно в 1968 – 69 роках, після об'єднання колгоспів, приклубні бібліотеки Рябців і Рижиків передали свої фонди у Хмільницю, там залишилось по одній шафі книжок, якими розпоряджалися завідуючі клубами, а бібліотекар привозила літературу на замовлення. Парк навколо сучасного Будинку культури посадили у 1966-67 рр. в основному працівники культури – бібліотекар, завідувач клубу, техпрацівниця, а допомагали їм школярі" – розповідала колишня бібліотекарка.

З 1954 року бібліотеку взяла на баланс сільська рада, з колгоспної книгозбірні сюди передали близько тисячі примірників книжок. Фонд активно поповнювався за рахунок сільради та колгоспу, жителі села також дарували книжки.

У 1965 році в селі відкрито новий Будинок культури, в ньому відведено дві кімнати з окремим входом для бібліотеки.

Після об'єднання колгоспів Хмільниці і Рябців (1968-69 роки) при клубах і селах Рижики та Рябці було відкрито пункти видачі книг.

З 1993 року бібліотекою завідувала Чеботько Катерина Петрівна, випускниця Ніжинського училища культури. У 2004 році керівництво закладом прийняла Якименко Галина Іванівна.

На початок 2015 року загальний фонд бібліотеки складає 13,9 тис. примірників, послугами бібліотеки користується 500 жителів громади


Черниська сільська бібліотека-філіал

(с.Черниш, вул. Щорса, 41)

Для жителів села ЧЕРНИШ просвітництво розпочалась у 1923 році – тоді в куркульському будинку по вулиці Озерній було створено хату-читальню і хату-клуб. Книжковий фонд складав 118 – 200 книг. Завідував закладом Іван Петрович Носенко. З 1954 року протягом 36 років бібліотечна справа лежала на плечах Віри Іванівни Носенко. Фонди збільшились до тисячі екземплярів, в 60-х роках закуповувати книги допомагав місцевий колгосп ім. Т.Г.Шевченка. В 1980 році бібліотека увійшла до Чернігівської районної централізованої бібліотечної системи, як філіал. Частину свого життя присвятили Черниській бібліотеці Сергусь Тамара Петрівна, Желдак Надія Іванівна. Нині нею завідує Потапенко Людмила Олексіївна.

На початок 2015 року загальний фонд бібліотеки складає 6,5 тис. примірників, послугами бібліотеки користується 270 жителів громади.

Потапенко Людмила Олексіївна - бібліотекар ІІ категорії


Шестовицька сільська бібліотека-філіал

(с.Шестовиця, вул. Перемоги, 40)

1882 рік позначений у історії села ШЕСТОВИЦЯ відкриттям земської школи та бібліотеки при ній. Наступні дані – за 1924 рік: бібліотека функціонує в одному приміщенні з сільрадою, є хата-читальня, у фонді якої – 325 примірників книг.

У 1977 році бібліотека розмістилась у новозбудованому Будинку культури. З 1979 року бібліотекою-філією ЦБС завідує дипломований бібліотекар-бібліограф, випускниця Київського державного інституту культури Мироненко Тамара Іванівна.

На початок 2015 року загальний фонд бібліотеки складає 7,5 тис. примірників, послугами бібліотеки користується 410 жителів села. ДЕТАЛЬНІШЕ...

Мироненко Тамара Іванівна- завідуюча філіалом


Шибиринівська сільська бібліотека-філіал

(с.Шибиринівка, вул. Садова, 8)

Кедровська Надія ТихонівнаКедровська Надія Тихонівна- бібліотекар І категорії

У ШИБИРИНІВЦІ 1886 року відкрилась земська школа, при ній і бібліотека. Хата-читальня вперше розпочала свою роботу у 1918 році, продовжувала і в 30-і роки, уже в новому клубі, збудованому з матеріалів садиби Федькових, розкуркулених та виселених. Хата-читальня функціонувала разом зі школою. Тут же працювали гуртки: драматичний та струнного оркестру. У перший післявоєнний рік місцеву церкву переобладнали на клуб, сюди переїхала і хата-читальня та школа.

1977-й став роком урочистого відкриття нового клубу і бібліотеки. З 1983 по 2012 рр. бібліотекарем працювала Ющенко Надія Петрівна, випускниця Калузького культосвітнього училища. На зміну їй до роботи приступила Кедровська Надія Тихонівна, яка нині очолює бібліотечний заклад.

На початок 2015 року загальний фонд бібліотеки складає 8,5 тис. примірників, послугами бібліотеки користується 250 жителів села.




Кiлькiсть переглядiв: 2599

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.