Моя бібліотека –безцінна скарбниця

Історія бібліотеки

В 2013 році Пакульська бібліотека відзначала свое 135 річчя.

У 1873 році волосний сход у Пакулі вирішив відкрити в селі початкове народне училище. Кошти на новий навчальний заклад збирались кошти по всій Пакульській волості, призначений подушний збір - 4 копійки. Коли накопичилось 400 карбованців - розпочались роботи. Досі (у 1814-1860 роках) у селі діяло церковно-парафіяльне училище, де навчались лише хлопчики. Відтак у 1878 році відкрилась земська школа – однокласне народне училище з трирічним курсом навчання. В його класах вже знайшлося місце і для дівчаток. Заняття проводили кваліфіковані вчителі, яких тоді називали народними, а нині частіше звучить – земські. При училищі вже діяла і книгозбірня. Отож 1878 рік – відправна точка в історії також бібліотечної справи Пакуля. Книжковим фондом користувалися не лише учні, а й усі жителі.

Створеній у 1920 році громадській бібліотеці було надано статусу районної. Тут працювала Софія Швець, її в селі вважають першим бібліотекарем. На початку 20-х років ХХ століття в селі діяла також хата-читальня, при ній працювали гуртки. У 1931 р. відкрито книжковий ларьок. У 1947-1950 роках у бібліотеці, що знаходилась в одному приміщенні з сільською радою та клубом працювала О.І.Гаркуша.

1 лютого 1952 р., згідно з рішенням М.-Коцюбинського виконкому районної ради «О расширении сети культпросветительных учреждений в районе» на території колгоспу ім. Шверника створено бібліотеку і дві хати-читальні. 1954 – рік відкриття сільських бібліотек у Пакулі, Семенягівці і Пильні. Новий сільський клуб з бібліотекою постав у селі 1969 року, завідувала книгозбірнею Світлана Володимирівна Межакова, котра працювала на цій посаді 44 роки.

З 1980 року Пакульська бібліотека увійшла до районної ЦБС, як філіал. А у 1999 р. відбулось об’єднання з Семенягівською бібліотекою в один заклад. Нині задоволенням читацьких запитів односельців опікуються Ольга Іванівна Рудник і Надія Вікторівна Постол.

Пакульська бібліотека – філіал №38 Чернігівської ЦБС розміщується в Пакульському будинку культури. Займає другий поверх площею 321 м.кв., налічує 16 855 примірників книг.

Бачить - не бачить,
Чути - не чує.
Мовчки говорить,
Дуже мудрує.
Часом заходе –
Правди навчає,
Іноді бреше,
Всіх звеселяє.
Люба розмова,
Будемо, діти,
З нею до віку
Жити-дружити.
Хто ж то такая
В світі щаслива,
Мудра, правдива
І жартівлива?
Як не вгадали,
Стану в пригоді:
Річ коротенька-
Книжка, та й годі.
Л.Глібов

2014 рік

2014-02-11 памятник Афганцам Чернигов

11 лютого у Пакульській школі відбувся захід і презентація книжки до 25-ї річниці виведення радянських військ з Афганістану.

Цей захід і вихід книжки " Удуші моїй болить Афганістан" у світ організувала бібліотекар Надія Постол. Там виступали також учні Пакульської школи. На ньому були присутні деякі воїни афганці та їх батьки, сільський Голова, Лариса Ковальчук, подарувала їм квіти.У душі моїй болить Афганістан

Тяжка доля спіткала юнаків, які, тільки закінчивши школу, змушені були виконувати свій громадянський обов'язок. Ніхто навіть не знав куди й нащо йдуть. Не оминула війна в Афганістані багатьох чернігівців. Лише із сіл Пакульської сільради 12 молодих хлопців воювали на цій війні: Володимир Ворох, Микола Токар, Іван Крижановський, Анатолій Цибуля, Віктор Деркач, Володимир Дорошок, Микола Каранда, Микола Прищепа, Григорій Ворох, Володимир Михневич, Олександр Руденок і Віталій Гаркуша. На радянсько-афганському державному кордоні несли службу також: Володимир Примаченко, Петро Ворох, Володимир Томаш і Михайло Пустовойт. Два чоловіка з дванадцяти служили в десантній штурмовій маневреній групі. Микола Каранда загинув в Афганістані.

На даний момент двоє солдат-афганців вже, на жаль, померли. Ця війна поламала життя багатьом молодим хлопцям.

Надія ПостолПакуль.Вечір пам\'яті афганцівПакуль.Вечір пам\'яті афганців 1


2013 рік

Бібліотека охоплює 77 % дорослого населення та 100 % дитячого. За 2013 р. бібліотеку відвідало 500 читачів, з них 90 дітей, 42 чол. молоді, 368 чол. дорослого населення. Видано 10013 примірників книг. Пакульська бібліотека – філіал провела ряд масових заходів з метою популяризації книги та бібліотеки.

Пакульська бібліотека – філіал протягом 2013 року провела ряд масових заходів з метою популяризації книги та бібліотеки.

До дня Соборності України діяла книжкова виставка «Україно - соборна держава, сонценосна колиско моя», та провели годину політичних новин «Соборність рідної землі основа націй і держави».

Пам'яті Героїв Крут підготували екскурс в минуле «Мов град із неба сипалися кулі - косили молодь, український цвіт».

У липні проведена година-портрет «Ольга - велика княгиня Київська».

До Дня Незалежності влаштовано книжкову виставку «Живу тобою Україно!», бесіда-діалог «Україна - незалежна держава», а також година спілкування «Державні символи України».

У вересні приймали участь у святкуванні 90-річчя Чернігівського району на «Седнівській осені» і отримали подяку за змістовне представлення Пакульської територіальної громади.

До Дня Конституції підготували книжкову виставку «Конституція України - права і обов'язки громадян».

8-го травня разом із сільською радою, будинком культури та школою провели мітинг-реквієм у с. Пакуль «Прийшов на землю переможний травень». У бібліотеці провели виставку-огляд «Долі обпалені війною».

22 червня - день початку Великої Вітчизняної війни. В цей день скорботи провели годину історичної пам'яті «З далеких сторінок війни» і влаштували книжкову виставку-огляд «А молодість спалила війна».

21 вересня до Дня Визволення Чернігівщини разом зі школою провели екскурсію до музею Пакульської ЗОШ «Не меркне слава партизанська», а також зустріч з ветеранами Великої Вітчизняної війни «Душі рядки пекучі».

12 грудня разом із школою, провели вечір вшанування пам’яті ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС під загальною назвою «Ви смерть приборкати зуміли на тім останнім рубежі».

До 90-річчя Чернігівського району влаштована книжкова виставка «Мій рідний край - це рідна пристань».

У вересні проведена година краєзнавства «Джерело рідної історії», за книгою А.Л Курданова «Пакуль поживемо тут».

Влаштовано бібліографічний огляд видань «Летять над Чернігівщиною роки».

У квітні працювала книжна виставка «Чорнобиля уроки людство не забуде» та провели діалог з читачами «Падала зірка на ймення Полин».

7-го травня бібліотека влаштувала виставку краєзнавчих матеріалів до Дня Перемоги у с. Ведильці під назвою «Пам'ять серця, пам'ять сивини, пам'ять тих, хто не прийшов з війни»

Разом зі школою провели зустріч-спогад до дня виведення військ із Афганістану «Афганістан - болить моїй душі», підготували розповідь очевидців «Історія однієї долі» та відео репортаж «Літопис солдатської слави» про воїнів-інтернаціоналістів нашого села. До дна Захисника Вітчизни провели бесіду-діалог з учнями старших класів «Батьківщину-матір умій захищати».

До Дня захисту дітей провели годину правових знань із учнями 3-5 класів «Права дитини в нашій країні». Також у листопаді була розгорнута книжкова виставка «Україну нищимо голодом».

Велика увага приділялась вивченню народних звичаїв. З початку року у бібліотеці облаштована постійно діюча виставка-експозиція, куточок народознавства «Скарби бабусиної скрині». Разом зі школою, будинком культури, сільською радою провели вечір народних звичаїв: щедрівок, колядок, засівань та зустріч із священником «Зберігаючи традиції -збагачуємо минуле». Дуже змістовно і цікаво пройшло свято Масляної: традиційно спалили опудало зими і перед великим постом пригощали присутніх млинцями та солодощами, діти водили хоровод навколо опудала. У липні провели годину народознавства «Ой на Івана, ой на Купала», а також години духовності, зустрічі зі священником «Свято Петра і Павла»: у серпні Преображення Господнє «Яблучний спас».

Для дітей цікаво пройшов тиждень Шевченківської книги «Слово Великого Кобзаря». Ще проводились голосні читання творів Шевченка для дітей, виставка малюнків «Я хочу малювати Україну», літературна вікторина «Як ми знаємо Шевченка» і літературна подорож «Т. Г. Шевченко і Чернігівщина».

У 2013 році наша бібліотека святкувала 135 річчя. Саме стільки років тому, за дослідженнями історика – краєзнавця А.Л.Курданова, у архівах є згадка про те, що при церкві було 12 томів для читання парафіянами.

Також почесний громадянин Пакульської територіальної громади А.Л.Курданов, привітавши бібліотеку з 135 річчям, подарував колекцію краєзнавчих матеріалів у вигляді книг, фотографій. Він є частим гостем у нашій бібліотеці і допомагає чим може. Ми йому дуже вдячні за це.

На день села наша бібліотека представила фотовиставку «Моє село – жива криниця» та книжкову виставку «Історія с.Пакуль у книгах А.Л.Курданова»

До дня працівників с/г у бібліотеці провели вшанування ветеранів праці с/г під загальною назвою «Я з тих країв де цар у полі колос, а ціна за щастя – мозолі».

Також у першому півріччі були влаштовані книжкові виставки: « Мій рідний край - це рідна пристань», «Її величність - жінка», « Світе - тихий, краю милий, моя Україно». Провели разом зі школою, будинком культури літературно-мистецьке свято «Сьогодні жінко - ваше свято».

У вересні відбувся День книги «У Землі супутник Місяць - у людини книга».

При нашій бібліотеці вже третій рік працює екологічний клуб «Паросток». Юні екологи вивчають Червону книгу, проводять екологічні подорожі, акції чистоти. Постійно діє книжна виставка «Дивосвіт рідної природи».

З метою пропагування здорового способу життя у грудні разом із школою та медпрацівником провели бесіду – дискусію про шкоду наркотиків та ВІЛ/СНІДу на тему «Щоб тіло і душа були молодими».


Перемога , свята Перемога
Свято миру свободи й весни

Так чому ж мої очі вологі?

Бо не всі повернулись війни
Сплять мільйони загиблих в окопах
То моєї країни сини
Де була б ти сьогодні Європа?
Де була б ти, якби не вони?
Юрій Рибчинський

«Криниця» Пакульського БК 9 травня. Колектив художньої самодіяльно «Криниця» Пакульського БК Книжкова виставка до дня ПеремогиКнижкова виставка до дня Перемоги. Зав.бібліотеки О.І.Рудник та бібліотекар Н.В.ПостолПанахида на братськый могилі у с.Пакуль 9 травня Панахида на братськый могилі у с.Пакуль. 9 травня

Наша бібліотека брала участь у районному святі присвяченому дню Перемоги в с.Ведильці «Пам'ять серця, пам'ять сивини, пам'ять тих хто не прийшов з війни». Була розгорнута книжкова виставка, та виставлені документальні та краєзнавчі матеріали про учасників бойових дій Великої Вітчизняної війни с Пакуль.

Біля виставкового комплексу Чернігівської районної ЦБС с.Ведильці Біля виставкового комплексу Чернігівської районної ЦБС с.Ведильці Біля виставкового комплексу Чернігівської районної ЦБС с.Ведильці

Ніхто не забутий…

На попіл ніхто не згорів…

Солдатські портрети

на вишитих крилах пливуть…

І доки є пам'ять в людей

І живуть матері,

Допоти й сини, що

Спіткнулись об кулі, живуть

Б.Олійник


Пахне рідне село, тишиною лугівБіля вистави вишивок Черниченко Н.М.Біля вистави вишивок Черниченко Н.М.
І роздоллям небес, і піснями гаїв
І полями де сонячне світить чоло.
І хлібом, і цвітом, і прадідом дідом
Гріє душу село, моє рідне село.

Андрій Демиденко


Представники Пакульської територіальної громади в СедневіПредставники Пакульської територіальної громади в Седневі Виставковий комплекс Пакульської територіальної громадиВиставковий комплекс Пакульської територіальної громади

Наша бібліотека традиційно брала участь у всеукраїнському святі “Седнівська осінь”, присвяченому 90 – річчю Чернігівського району. Були представлені краєзнавчі матеріали Пакульської територіальної громади та книжкові видання про Чернігівський район “Тут все священне, все своє, бо зветься просто рідним краєм.”


За моїм вікном ростуть кедри і смереки.
Гарне місце влітку тут для бібліотеки.
Я полиці змайстрував для книжок, журналів,
щоб читали їх усі діти в зелен-залі.
І тепер у ранній час чи в обідню спеку
йдуть до мене читачі у бібліотеку.
Люблять загадки, вірші Василько і Таня.
Павлик просить лиш казки та оповідання.
Йдуть до мене читачі зблизька і здалека.
Жду їх радісно завжди: я ж - бібліотекар!

Степан Жупанин

Країна книжкова, країна казковаКраїна книжкова, країна казковаЮні читачі в бібліотеціЮні читачі в бібліотеціЕкскурсія до бібліотекиЕкскурсія до бібліотекиУ бібліотеціУ бібліотеці


Екологічний клуб “Паросток”

Девіз екологічного клубу “Паросток”:

"Не рви, не знищуй, не руйнуй,

Це заповідь для тебе.

Красу планети не зіпсуй,

Вона одна під небом!"

Бібліотекарі біля книжкової виставки “Дивосвіт Рідної природи”Бібліотекарі біля книжкової виставки “Дивосвіт Рідної природи”Засідання екологічного клубу “Паросток” “Ми за чистоту!”Засідання екологічного клубу “Паросток” “Ми за чистоту!”Юні екологи-лісівники прополюють саджанцЮні екологи-лісівники прополюють саджанціУчасники акції “Збережемо рідну природу”Учасники акції “Збережемо рідну природу”


Курданов А.Л.Андрій Леонідович Курданов

А.Л.Курданов історик-краєзнавець Чернігівського району, почесний громадянин Пакульської територіальної громади, частий гість у нашій бібліотеці. До 135-ти річчя сільської бібліотеки ним були подаровані краєзнавчі матеріали по селу Пакуль, що знаходяться в краєзнавчому куточку бібліотеки.

Краєзнавчий куточокКраєзнавчий куточок

Кiлькiсть переглядiв: 2128

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.