Чернігівський район. Історія. Культура

утворений у 1923 р.

Біля с.Шестовиця виявлено 4 поселення епохи бронзи (2 тис. до н.е.), а також комплекс давньоруських пам`яток ХІІ-ХІІІ ст., який включає два городища з посадами (одне - на території села в ур.Городище, друге - на південний захід від села в ур.Коровель), численні курганні групи та ряд поселень.

Тут же досліджено найбільший в Україні курганний могильник з похованням варягів (Х ст.).У с.Гущин досліджено городище (ХІ-ХІІІ ст.), яке колись було одним з форпостів Чернігова. Серед архітектурних пам`яток району - мурована Воскресенська церква (1690), дерев`яна Георгіївська церква (І пол.ХVІІІ ст.), кам`яниця Лизогубів (ХVІІ ст.), розташовані у смт.Седнів; дерев`яна Троїцька церква (ХVІІІ ст.) у с.Новий Білоус, дерев’яна церква Різдва Богородиці (ХVІІІ ст.) у с.Количівка; мурована Симеонівська церква (1814-1815) у с.Топчіївка.

Уродженцями району є: гетьман нереєстрових козаків І.Сулима, основоположник вітчизняної епідеміології Д.Самойлович, письменник А.Казка, письменник і громадський діяч В.Блакитний, учений фізик-оптик М.Білий.

Багато славних імен пов`язано з смт.Седнів. Ще наприкінці ХVІІ ст. він став маєтністю роду Лизогубів. Першим її господарем був Чернігівський полковник Я.Лизогуб, на замовлення якого були зведені житлові, культові, господарські споруди і почалося формування парку. У середині ХІХ ст. садиба перетворилась на мальовничий архітектурний ансамбль. Тут бували Т.Шевченко; художники Л.Жемчужников, Л.Лагоріо і О.Сластіон, письменники Л.Глібов і Б.Грінченко. До цієї родини належали композитор і піаніст О.Лизогуб, учасник війни 1812 р. І.Лизогуб, революційний народник Д.Лизогуб. Сьогодні на території садиби містяться школа, лікарня, республіканський будинок творчості Спілки художників України.

В с.Іванівка народився Д.Самойлович, український лікар, основоположник вітчизняної епідеміології, член 12 іноземних академій. У 1782-1789 рр. в селі Андріївка жив і працював історик, військовий інженер і топограф О.Рігельман, автор книги "Літописне повіствування про Малу Росію, її народ і козаків взагалі". У Михайло-Коцюбинському народився і провів дитячі літа український поет і громадський діяч В. Еллан-Блакитний. Родом із Петрушина відомий сучасний український письменник, лауреат Шевченківської премії Володимир Дрозд, який свою трудову біографію розпочав в Олишівці.

Ми пишаємось нашими народними самодіяльними колективами М.Коцюбинського, Олишівки, Іванівки, Хмільниці, Халявина. Звучать над Придесенням давні народні пісні, народжуються і нові. Авторкою багатьох текстів пісень є поетеса Н. Галковська, яка працює вчителькою у Рудці. Зокрема, разом з композитором М. Збарацьким, нею написана і популярна пісня "Козачка", що зазвучала у виконанні народної артистки України Р. Кириченко.

Багато вихідців з Чернігівського району своєю активною діяльністю розбудовують сучасну Україну: В.Масол, колишній прем`єр-міністр України (народився в смт Олишівка), М.Саливон, суддя Конституційного Суду, заслужений юрист України (народився в с.Шестовиця), В.Ткаченко, директор ЗАТ "Київський палац спорту", голова Ради товариства "Чернігівське земляцтво" в м. Києві (народився в с.Ладинка), В.Ємець, народний художник України.


Символіка району

Герб Чернігівського району

Прапор Чернігівського району

Опис герба району

Щит герба розділено на дві частини. У першій, у срібному полі, герб міста Чернігова. У другій, у зеленому полі, перехрестя прапора з шаблею, а над ними шість золотих зірок. Щит герба знаходиться в обрамленні колосків.

Срібний колір щита відображає миролюбність, шляхетність та щиросердя жителів району.

Зелений колір є символом краси Поліської землі та її природних багатств.

Орел, герб міста Чернігова, символізує вірність давній геральдичній традиції, перерваній у 1917 році, засвідчує столичний статус району.

Перехрестя козацького Чернігівського полкового прапору з шаблею є символом мужності та стійкості захисників землі Чернігівської протягом століть, символом прикордонної місцевості.

Шість золотих зірок символізують шість містечок – центрів козацьких сотень - Седнівської, Олишівської, полкової сотні, Слабинської, Роїщенської, Білоуської.

Опис прапору району

Прямокутне полотнище із співвідношенням ширини до довжини 2:3 складається з двох рівних горизонтальних смуг: верхня – білого кольору, нижня – зеленого.

У верхньому кутку біля древка на білому полі зображено герб району, висота якого становить третину висоти прапора.

Біла смуга символізує вірність, миролюбність та щирість.

Зелена смуга символізує достаток та багатство нашого Поліського краю.


Ода Чернігівському району

Земля батьків моїх, дідів і прадідів,
Мій милий, тихий, таємничий раю,
До тебе йду – лечу з журбою й радістю,
Тут умираю й знову воскресаю.
Залюблена в красу твою не міряну,
Сама замріяна і зачарована,
Твоєю силою, твоєю вірою
Я оздоровлена, щораз оновлена.
Тут все бринить, співає в суголоссі,
Усе таке дзвінке, духмяне, смачне…
Мій краю, дорогий, маленький космосе,
Тобі повік щироуклінно вдячна!
Земля батьків моїх, дідів і прадідів,
Мій милий, тихий, таємничий раю,
До тебе йду – лечу з журбою й радістю,
Тут умираю й знову воскресаю.
Надія Галковська



Історія Чернігівського району. Чернігівська райдержадміністрація

Чернігівський район. Офіційний веб-сайт управління культури і туризму Чернігівської облдержадміністрації

Чернігівський район. Вікіпедія

Чернігівський район. Районна та селищні ради

Сторінка на сайті ОДА

Черниговкий уезд. Трехверстовая карта Шуберта

ИСТОРИКО - СТАТИСТИЧЕСКОЕ ОПИСАНИЕ ЧЕРНИГОВСКОЙ ЕПАРХИИ,1874 год

СЕЛА ЧЕРНІГІВСЬКОГО РАЙОНУ У XV - ПЕРШІЙ ПОЛОВИНІ XVII ст. уривок із книги І.Кондратьєва "Під Литвою, Москвою та Польщею.

80 Золотих сторінок ( з історії населених пунктів Чернігівського району)

Кiлькiсть переглядiв: 2021

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.