Чернігівська районна ЦБС
Чернігівська районна централізована бібліотечна система створена у 1980 році Постановою Ради Міністрів СРСР, а в умовах незалежної України керується Положенням про централізовану бібліотечну систему (ЦБС), розробленим відповідно до Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про бібліотеки і бібліотечну справу» (Наказ Міністерства культури і мистецтв України № 709 від 20.11.2001 р.). Звісно, історія створення книгозбірень та громадських бібліотек сягає набагато глибше у роки і століття. Відомості про книгозбірні при сільських церквах та церковно-парафіяльних школах сягають ХVІІІ ст. Найбільшими бібліотеками володіли церкви у Юр'ївці, Будах, Седневі (Георгіївська церква), Кархівці, Ковпитах. З 1789 року діяла бібліотека при Чернігівському повітовому училищі.
Процес створення мережі народних бібліотек розпочинається вже з 1897 р., вони з’являлися при земських школах та училищах, навіть при чайних. Повітове земство брало на себе опіку про ці заклади, оскільки їм відводилась важлива роль у справі просвітництва населення. Повітові земські зібрання переймалися питаннями розповсюдження книжок. Обов’язки бібліотекарів першими брали на себе земські вчителі, а спеціальні ради по сприянню бібліотечній справі очолювали авторитетні люди в селах – дворяни, священики, лікарі. Книжкові фонди знаходилися в приміщеннях шкіл з окремим входом, волосних управах або на квартирах вчителя чи лікаря. Історія створення мережі бібліотек району висвітлено в виданнях ЦРБ "Сільська бібліотека: джерело для спраглих душ", "Тут думи, почуття, тут мудрість віку".
Сьогодні до складу ЦБС входять центральна та районна дитяча, 50 сільських та 2 селищні бібліотеки. Щорічно послугами бібліотечних закладів району користуються – 28 тис. користувачі в т.ч. дітей – 4,3 тис., молоді – понад 3 тис., що складає 48% населення.
Фонди ЦБС району становлять близько 610 тис. примірників, (українською мовою – понад 335 тис.). Фонд періодичних видань складає майже 65,8 тис. прим. – 11 % від загальної кількості видань.
Основними джерелами поповнення фондів бібліотечної системи є обласна наукова бібліотека ім. В.Г.Короленка, Національна парламентська бібліотека, Благодійний фонд Л.Кучми «Україна», суттєвою підтримкою є спонсорська допомога.
При бібліотеках працюють клуби за інтересами, літературно-музичні вітальні; проводяться тематичні вечори, дні сімейного відпочинку; організуються вікторини, Брейн-ринги. Постійно діють тематичні книжкові виставки, інформаційні полиці, цикли переглядів. Бібліотеки надають допомогу школам та іншим учбовим закладам в організації культурно-просвітницької роботи з дітьми та підлітками, беруть активну участь у підготовці та проведенні загальнорайонних заходів.
Найсвятіші і найсвітліші почуття любові до своєї землі, рідного краю, гордості за своїх земляків все життя супроводжують кожну освічену людину. Важливою складовою в ролі популяризації знань про свій край, глибокої поваги до своїх земляків, які плекали цей рідний куточок землі, боролися за його сьогоднішній і майбутній день, бібліотеки району вважають і свою кропітку працю. То ж недаремно працівники цих закладів докладають зусиль, щоб донести до своїх земляків і свою «біографію», історію створення бібліотечного закладу на території громади.Одним із пріоритетних напрямків роботи бібліотек ЦБС – є краєзнавство : ведення Літописів сільських громад, популяризація, збирання та збереження краєзнавчих матеріалів тощо.
Вагомою підтримкою в осучасненні бібліотечних закладів є робота над виконанням програми їх комп’ютеризації. Сьогодні до послуг відвідувачів – сучасні комп’ютери в восьми бібліотеках. Маємо надію, що робота над програмою приверне увагу меценатів, наших спонсорів, коло цих небайдужих людей розширюватиметься.До послуг користувачів комп’ютерна техніка та безкоштовний доступ до мережі Інтернет в відділі обслуговування районної бібліотеки ( смт М.-Коцюбинське), Боромицькій, Олишівській бібліотеках-філіях.
Наші координати:
Адреса: м. Чернігів
вул. Шевченка, 183
тел.: 0462 – 95-20-52
mail: chernigiv.cbs@ukr.net
Коментарi