Миттєвості Седнівської осені

Міжнародне літературно-мистецьке свято «Седнівська осінь» започатковане 2003 року українською творчою інтелігенцією, творчими спілками. Седнів, як місце проведення свята, вибрано не випадково. Саме тут, де бував не раз великий Кобзар, де жива про нього пам'ять, у 1992 році вперше відбулось Шевченківське літературно-мистецьке свято, покликане вшанувати українського генія і пророка Тараса Григоровича Шевченка. Саме тоді у сусідньому селі Черниш було відкрито пам’ятник Т.Г.Шевченку.

«Седнівська осінь» стала логічним продовженням тодішніх заходів і урочистостей. Щороку, ось вже десятиліття, збагачується і поповнюється як новими учасниками і гостями, так і подіями, проектами, витворами мистецтва.

1992 рік, 22 травня:

У Седневі відкрито Міжнародне Шевченківське літературно-мистецьке свято «В сім'ї вольній, новій». започатковане у 1992 році українською творчою інтелігенцією. Не випадково місцем проведення свята було обрано Седнів — тут не раз бував великий Кобзар, тут жива про нього пам'ять. Вшанування Тараса Шевченка почалося уже з березня, а 22 травня відбулись велелюдні урочистості, 23 травня — відкриття пам’ятника Т.Г.Шевченку у сусідньому селі Черниш. Але фактично свято розпочалося у березні – місяці, який подарував світові Кобзаря, який і забрав його. Ідею підхопила вся Чернігівщина — у школах, бібліотеках відкривалися книжкові і творчі виставки, проводились літературно-мистецькі вечори, присвячені Шевченкові. А кілька травневих днів стали кульмінацією загальних урочистостей. До Чернігова прибули письменники з Китаю, Індії, Сполучених Штатів Америки, Австралії, Бразилії, багатьох європейських та країн СНД, з білоруського Гомеля, російського Брянська, з Чувашії і, природно, усіх куточків України. Гості відвідали всі пам’ятні місяця, де побував свого часу Тарас Григорович, які змальовував. А потім зібрались у Седневі — кілька тисяч людей разом з місцевими жителями і найближчими сусідами. Хлібом-сіллю зустрічали найпочеснішого гостя — першого Президента незалежної України Леоніда Макаровича Кравчука. До пізнього вечора звучала поезія, музика, лунали пісні і жвавий святковий гомін.

Наступного дня, 23 травня, відбулось відкриття пам’ятника Т.Г.Шевченку у селі Черниш. Далі — відвідання письменниками, які розбились на 25 бригад, усіх без винятку районів області, проведення у селах і містах зустрічей, літературних вечорів, щирих бесід.

24 травня письменники, після відвідин священних місць Чернігова, стали учасниками відкриття обласного свята народної творчості «Барви Придесення», художньої виставки «Мальовнича Україна», відповіли на запитання журналістів в ході прес-конференції в обласній державній адміністрації.

Заключним акордом свята «В сім'ї вольній, новій» став вечір в обласному музично-драматичному театрі імені Т.Г.Шевченка з виступами письменників, майстрів мистецтв, художніх колективів. На Красній площі міста виступили фольклорні ансамблі з Золотинки, Боромик та Моргуличів, хоровий колектив з М.Коцюбинського.

Шевченківське літературно-мистецьке свято «В сім\'ї вольній, новій»

Л.Кравчук в Черниші

Кiлькiсть переглядiв: 1792

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.