«То був початок жертви неземної»

22 червня 2015 року виповнилося 74 роки з часу віроломного нападу нацистської армії на територію колишнього СРСР. Україна, а разом з нею Чернігівщина та села Чернігівського району, одними з перших прийняли удар ворога.

Цього дня українці згадують тих, хто поліг на полі бою, кого закатували в нацистських застінках, концентраційних таборах, розстріляли у в'язницях, всіх тих, хто став для нас прикладом патріотизму, незламної волі і героїзму, хто і понині живе у нашій вдячній пам’яті. Повага й шана до них передаються з покоління в покоління.

З метою вшанування пам'яті синів і дочок нашого народу, полеглих під час Другої світової війни 1939 – 1945 років, їх подвигу та жертовності, працівники бібліотечних закладів району взяли участь у громадських заходах, організованих у ці дні на території сільських громад, впорядковуючи пам’ятники, братські могили, сільські музейні кімнати, куточки бойової слави, організовуючи покладання квітів, вшановуючи полеглих хвилинами мовчання. Аби розповісти про події, що відбувалися на території району у серпні – вересні 1941 року, бібліотекарі запросили жителів сіл до участі у бібліотечних заходах.

Сторінки найкривавіших подій в історії людства, зафіксовані в архівних і музейних документах, художніх і документальних творах, фотографіях і плакатах, у спогадах земляків, які так старанно збиралися протягом багатьох років, - дбайливо збережено і представлено на розгорнутих бібліотечних експозиціях. Усім, хто в червні 1941 року піднявся на священний бій, – рядовим бійцям і командирам, партизанам і підпільникам, учасникам Руху Опору і тим, хто наближав Перемогу в тилу, тим, хто не скорився у таборах військово-полонених, розміщених у ті роки на території Чернігівського району, – центральна районна бібліотека присвятила витавку-пам'ять «Як довго ця війна тривала». Чимало цікавих матеріалів привертають до себе увагу: копії архівних документів, публіцистичні і художні твори, роздуми і спогади наших односельців, світлини часів війни, що свято зберігаються у родинних альбомах, зібрані під час бібліотечної краєзнавчо-пошукової експедиції «З тобою, роде мій орлиний, іду дорогами війни».

Літопис доль 2 Центральне місце виставки відведено презентації доробку краєзнавців Чернігівського району – книзі «Літопис доль та днів минулих. Книга 2», що нещодавно вийшла із друку. У виданні зібрано багато унікальних і досі невідомих фактів про події вересня 1941 та 1943 років, відновлено призабуті імена з історії Чернігівського району. Книга користується заслуженою популярністю серед жителів району, адже в ній подається уточнена та розширена інформація майже на 2,5 тисячі імен воїнів, чиї прізвища викарбувані на сільських пам`ятниках, розміщено тексти нагородних листів на воїнів, які виявили мужність і героїзм в боях за села району під час звільнення їх від нацистських окупантів, описано спомини очевидців, розповіді про людей, які допомагали воїнам або упродовж років вшановували пам`ять загиблих.

Все частіше з цікавістю розглядають читачі «Книгу Пам’яті України», віднаходячи в ній імена членів своєї родини, односельців, просто знайомих, вшановуючи їх світлу пам'ять біля виставки однієї книги «Їх імена у Книзі Пам’яті». Подібні виставки-меморіали організували у ЦРБ, Анисові, Дніпровському, Кархівці, інших закладах.

З 23 серпня 1941 р. Чернігівщина стала ареною боїв. Оборону на лівому березі Дніпра тримала 5-а армія Південно-Західного фронту під командуванням генерал-майора М.І. Потапова. 29 серпня після запеклих боїв наші війська залишили Седнів. У результаті наступу німецьких військ на обох флангах 5-а армія потрапила в оточення. Про ці та інші події розповіла виставка-перегляд «Війна ударила зловісними громами» Седнівської бібліотеки-філії ЦБС.

Про вересневі дні та жорстокі бої з численними втратами, що тривали декілька діб, в районі сіл Андріївки, Шестовиці та Киїнки – тут між селами загинула більша частина особового складу 45-ї та 62-ї стрілецьких дивізій – представили матеріали виставки-меморіали «Пам’ятаємо. Перемагаємо» Киїнської, Андріївської та Шестовицької сільських бібліотек.

Розгортаючи матеріали озвученої експозиції «Не стерти з пам’яті людської», Новоселівська бібліотека, при якій діє кімната-музей «Бобровиця і Яцеве в роки Великої Вітчизняної війни», ще раз переповіла, як до останнього патрону билися на горі біля Яцева три воїни-кулеметники, чиї імена сільчани-очевидці тільки й запам’ятали як Кувітченко, Анатолій з Московської області та третій, чиє ім`я залишилось невідомим.

На годину-спомин «В ті дні була буремною Десна» запросила своїх відвідувачів Ладинська сільська бібліотека. Під час оборонних боїв під Ладинкою з частинами 5-ї армії взаємодіяли катери Пінської річкової флотилії. У затоці Десни було підірвано монітор “Смоленськ” та два катери, аби ті не потрапили до рук ворога. Про це нагадує пам`ятний знак, встановлений неподалік села, а бібліотека дбайливо зберігає матеріали про ті події, передані моряками Пінської річкової флотилії, що стали добрими друзями бібліотеки і частими гостями громади.

Понад 20 тисяч наших земляків героїчно билися з ворогом на всіх фронтах. За мужність і відвагу 9755 чоловік нагороджено бойовими орденами і медалями. Тринадцять уродженців Чернігівського району були відзначені високим званням Героя Радянського Союзу: П.П. Авдієнко з с.Коти, А.Ф. Блажкун та М.Г. Туровець з с.Ведильці, А.І. Комок з Зайців, П.Л. Коломієць з Жовинки, В.В. Петрушевич з Киїнки, Я.Ф.Руденок, С.С.Одноорченко та К.Ф.Шкаруба з М.-Коцюбинського, А.Г.Свиридовський з Нового Білоуса, А.С.Юрченко з Черниша, Й.А.Конюша з Семенягівки, Д.І.Жабинський з Рябців. Мужністю і героїзмом відзначився прикордонник Микола Щербина з Іванівки, який в перші дні війни прикриваючи відхід бійців загону особисто підірвав два ворожих танка та загинув, а його ім`я носить прикордонна застава в селі Задубрівці Чернівецької області. Мироненко Митрофан з Улянівки, котрий повторив подвиг льотчика Миколи Гастелло. Сержант Микола Портний з Михайла-Коцюбинська нагороджений під час війни офіцерською нагородою – орденом “Богдана Хмельницького”. Легендарна гаубиця відомого артилериста із Мньова Андрія Акуленка експонується у військовому музеї Санкт-Петербурга. І.М. Позняк зі Слабина під час війни був офіцером Головного розвідувального управління Генштабу Червоної Армії, виконував завдання розвідуправління на окупованій території. Олексій Узький з Слободи за завданням українського штабу партизанського руху двічі направлявся в тил ворога з завданням ведення розвідки, організував у Чехословаччині партизанській загін, а Василь Суходол з Серединки, дійшовши до Берліна, залишив своє ім`я на стінах рейхстагу. Імена більше 12 тисяч воїнів-земляків, що не повернулися до рідних домівок, назавжди закарбовано на пам’ятних плитах 50-и сільських обелісків. Ці імена і події свято бережуть бібліотеки і, вшановуючи тих, хто вершив Подвиг, запросили громаду відвідати виставки-меморіали «Пам’ятаємо. Перемагаємо» (Анисів, Киїнка), «Трагедія, якої не забути» (Черниш), «В пам'ять народу болем врізалася війна» (Ковпита, Халявин); виставки-спомин «То був початок жертви неземної» (Лукашівка, Клочків); виставку-пам'ять «Гортаючи трагічні сторінки» (Ведильці); виставку-портрет «Портний М.М. – учасник параду Перемоги» (М.-Коцюбинське); урок мужності «Із книжок про війну про бої ми читаємо» (Дніпровське); години історичної дати «Війна ударила зловісними громами» (Пакуль, Серединка), «Подвиг синів України вічно живе у серцях (Количівка); зустріч на території військового табору в роки війни «А завтра була війна…» (Ст.Білоус); день вшанування пам’яті «В пам'ять народу болем врізалася війна» (Павлівка).

Пам’ятаємо. Низько вклоняємося. Молимося: «Аби не повторилось».

Чернігівська центральна районна бібліотека

Пакульська б-фПрацівники Пакульської бібліотеки-філії ЦБС: Рудник Ольга Іванівна, Постол Надія Вікторівна

Експозиція Новоселівської бібліотеки-філії ЦБСЕкспозиція Новоселівської бібліотеки-філії ЦБС (кімната-музей «Бобровиця і Яцеве в роки Великої Вітчизняної війни»

Виставковий комплекс Павлівської бібліотеки-філії ЦБСВиставковий комплекс Павлівської бібліотеки-філії ЦБС; завідуюча бібліотеки Соколенко Ольга Данилівна Експозиція Кувечицької бібліотеки-філії ЦБСЕкспозиція Кувечицької бібліотеки-філії ЦБС

Експозиція Андріївської бібліотеки-філії ЦБСЕкспозиція Андріївської бібліотеки-філії ЦБС

Кiлькiсть переглядiв: 545

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.